Sprzątanie zieleni. Charakterystyka usługi
Najpierw budujesz sobie piękny dom. W Twoim wymarzonym miejscu. Ziemia wokół jest rozjechana przez koła ciężarówek. Zaczynasz myśleć, kiedy w końcu zobaczysz kawałek trawki, kwiatki, może jakieś owoce. Masz już kawałek ogrodu i nagle okazuje się, że jest w nim tyle rzeczy do zrobienia. Skąd wziąć na to czas? Jak zaplanować prace ogrodowe tak, żeby nic nam się nie zniszczyło, żeby nasze rośliny wyglądały pięknie?
Pielęgnacja zieleni
Okazuje się, że założenie ogrodu to nie wszystko. W jego pielęgnację należy włożyć sporo pracy, aby nie tracił uroku. Ogrodnik ma w każdym miesiącu coś do zrobienia. To niekończąca się praca, ale dająca sporo satysfakcji. Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych należy zwalczanie chwastów, pielęgnacja poszczególnych roślin w zakresie podlewania, nawożenia, cięcia, przesadzania, ściółkowania. Przede wszystkim, zanim przystąpimy do prac ogrodowych, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia oraz rękawice ochronne.
Zobacz też: Jak uporządkować ogród po zimie?
Bardzo ważne jest podlewanie. Szczególnie w okresie nasadzeń, czy też kiełkowania roślin. Podlewanie to jedne z podstawowych i najważniejszych zabiegów. Bez wody rośliny słabiej kwitną, mają mniejsze zdolności absorpcji środków odżywczych. Woda decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin, a jej brak powoduje osłabienie i podatność na choroby oraz szkodniki.
Kolejnym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Od tego procesu zależy zdrowotność roślin i ich przyrosty. Warto zorientować się, jakie mamy podłoże i jak je prawidłowo wzbogacać. Ważne jest również ściółkowanie rabat. Nie dość, że zatrzymuje wodę w podłożu, to jeszcze pozwala wzbogacić podłoże w próchnicę.
Chwasty
Walka z chwastami jest bardzo pracochłonna, jednakże niezbędna. Chwasty szybko się rozrastają, szczególnie po deszczu. Zaczynają wtedy odbierać roślinom pokarm i wodę. Niektóre z nich roznoszą choroby, grzyby i wirusy.